VERSLAG BIJEENKOMST REGIOKRINGEN
Ambassadeurs gezocht
7 april 2025 – Op zaterdag 15 maart kwamen zo’n twintig mensen uit het hele land bij elkaar in de Grote Kerk in Den Bosch. Het doel van dit samenzijn was om uit te wisselen hoe we barmhartigheid in de praktijk en in onze eigen omgeving kunnen vormgeven, en wat de Beweging van Barmhartigheid hierin kan betekenen. Het bestuur nodigde daartoe een aantal potentiële ‘ambassadeurs’ uit, die daarin wellicht een (grotere) rol willen gaan spelen.
Door Marjo Brenters
Monique van Strien, voorzitter van de Beweging, leidt de bijeenkomst in. Zij noemt dit een tijd van transformatie, waarin het bestuur aan het zoeken is naar een hernieuwde invulling van de Beweging van Barmhartigheid. Leden, vrijwilligers en belangstellenden zullen nadrukkelijker worden uitgenodigd mee te denken over, en te werken aan het levend en zichtbaar maken van de Beweging, bijvoorbeeld in hun eigen omgeving. Haar verhaal ontlokt een aanwezige de vraag: ‘Wat betekent het eigenlijk dat ik ‘lid’ ben van de Beweging van Barmhartigheid?’ Laat dat nou precies de kern zijn van deze bijeenkomst.
Inspiratie, bezieling, verbinding
Hierop volgt een voorstelronde van het bonte gezelschap, waarin al direct inspirerende ideeën naar voren worden gebracht. De Regiokring Den Bosch is met meerdere mensen vertegenwoordigd. De club bestaat al zo’n 20 jaar en komt zes à zeven keer per jaar bijeen. Het programma is afwisselend en gaat vaak uit van de talenten binnen de groep. Ook worden er films gekeken en boeken besproken rond het thema compassie. Het klinkt als een hechte en vooral inspirerende club.
Vanuit de Zusters van Liefde uit Tilburg zijn twee mensen aanwezig. Zij vertellen over hun bijeenkomsten die ‘Bezield Verband’ worden genoemd, en die zich richten op verdieping en verbinding. Ook Museum Orientalis heeft iemand aan tafel; zij spreekt over de ‘Dialogen voor Vrede’ die ze binnen het museum wil organiseren. Uit Zutphen brengt iemand de term ‘Actieve Hoop’ in, een term van Extinction Rebellion waarmee deze club mensen wil rekruteren die in stilte – al mediterend – willen bijdragen aan hun acties.
Ambassadeur worden? Je kunt het ambassadeurschap zelf invullen. Het bestuur heeft een profiel tekst als voorbeeld. Het bestuur praat hier graag over door.
De zorg voor Moeder Aarde, als achtste werk van barmhartigheid, komt ter tafel, evenals een rituele gesprekscirkel onder de noemer ‘We have the Choice’. Bestuurslid Charles van Leeuwen benoemt het creëren van ‘bronplaatsen’, om ons te laden en te laven aan de thema’s barmhartigheid en compassie. Uit Leiden ten slotte komt het plan het Charter for Compassion vanuit Klooster Zin in Vught in negen dagen te voet naar Leiden te brengen. Dit met het doel om Leiden als ondertekenaar van het Charter for Compassion weer wat wakker te schudden…
Samen eten als verbindende factor
Na een pauze met broodjes en fruit, gaan we in twee groepen uiteen. De ene groep houdt zich bezig met de vraag wat een Regiokring kan betekenen, en of de aanwezigen mogelijkheden zien zoiets in hun eigen omgeving op te gaan zetten. De vragen ‘Waarom’ en ‘waartoe’ en ‘hoe’ worden uitvoerig besproken. Een stevig uitgangspunt kan zijn om een jaarthema vast te stellen en op basis daarvan bijeenkomsten te beleggen. Bij het slot van zo’n bijeenkomst is het dan zaak te vragen wat eenieder meeneemt om in zijn of haar eigen leven mee verder te gaan. Een gezamenlijke maaltijd is een sterke basis voor verbinding, in Den Bosch is dat een vast programmaonderdeel.
In verschillende plaatsen willen mensen starten met een regiokring, dat kan als er een minimum van 8 mensen is.
Weer in de plenaire ruimte klinkt een hartstochtelijk pleidooi om vooral jongere mensen aan te trekken. De vraag wat wij, veelal wat oudere mensen, nalaten aan toekomstige generaties is wezenlijk.
De oproep is dan ook: breng vooral een jong(er) iemand mee naar de Vriendendag van de Beweging, op zaterdag 10 mei a.s.! Deze vindt plaats in bij klooster Zin in Vught van 10.00 – 15.00 uur.
Reageren?
Ongepaste reacties worden verwijderd(E-mail adres wordt niet gepubliceerd)